Черкаський навчально-виховний комплекс
«Загальноосвітня школа I-III ступенів - ліцей спортивного профілю №34»
Черкаської міської ради Черкаської області

Оксен Лісовий запросив на ФБ обговорити кількість шкільних предметів

Оксен Лісовий запросив обговорити кількість шкільних предметів на своїй сторінці у ФБ.

Друзі, бачу активне обговорення щодо кількості предметів, яку вивчають школярі сьогодні в Україні. Є різні аргументи “за” скорочення та “проти”. Поговорімо відверто. 

Два роки ковіду та рік повномасштабного вторгнення. Навантаження на дитину дуже високе: і психологічне, і розумове. Це і про велику кількість предметів, і про навчання онлайн, і про додаткові заняття, щоб надолужити втрачене.

Наприклад, у 7-9 класі діти наразі мають близько 20 предметів. Таку кількість складно засвоїти і без стресу та онлайн-навчання (подекуди без гаджетів, адаптованих навчальних програм тощо). А в наших умовах – це на межі можливостей. Тож зрештою діти все одно зосереджуються на тих предметах, які обирають для себе як пріоритетні. Це я бачу і як батько, і тривалий час спостерігав як директор Малої академії наук.

Фактично питання стоїть не стільки про те, скільки має бути предметів, а як оптимізовані навчальні програми, яке навантаження отримують діти на уроках і на домашнє опрацювання, в якій формі відбувається навчання.

Згідно з Законом “Про освіту” 2017, у старшій профільній школі, починаючи з 2027 року, діти зможуть обирати напрямок, за яким вони хочуть навчатися. Відповідно, це має змінити підхід з мультипредметності на конкретний профіль, який цікавий школяру чи школярці.

Тому прошу вас поділитися своєю думкою з цього питання у коментарях і розповісти про досвід відвідування ваших дітей шкіл за кордоном.

Наша спільна мета – створити для дітей можливості здобути якісну, корисну та сучасну освіту. Тож давайте спілкуватися ). — Завершив свій допис Оксен Лісовий.

З контексту повідомлення міністра освіти видно, що програма профільного навчання вже раніше передбачена. Профільна освіта, яка сьогодні так активно обговорює суспільством, передбачена Законом “Про освіту” і незалежно від обговорень буде запроваджена з 2027 року.

Серед коментарів можна побачити цікаві обговорення, наприклад:

Вважаю, що зменшувати кількість предметів не варто, тому, що ми не знаємо, які знання, навички та компетенції знадобляться дитині через кілька років.

Але, впевнена, що оцінку з багатьох предметів необхідно замінити, наприклад, на «залік» або тільки прописувати «прослухав курс». Безумовно, всі ці предмети мають бути без домашніх завдань…. — Авторка цифрового контенту Svitlana Kirychenko.

Не зменшити, а переглянути програми, особливо програму з української літератури. — учителька української мови Юлія Агеєнко Клименко.

Порівняння зі школою закордоном буде некоректне з кількох причин:
1. У Польщі мої діти пішли у класи, що на один менші за наші (в Україні — 2 клас, а в Польщі — 1 клас), у них обовязковою є “зерувка” — нульовий клас.
2. Навчальна програма у них геть інша, мої діти по точним предметам мають кращі знання за польських однолітків, бо проходили цю навчальну програму значно раніше. — Радник з питань децентралізації та місцевого самоврядування Михайло Шелеп.

Також були коментарі експертів, які стверджували, що у школі дітей катують. Редакція Всеосвіти пропонує на законодавчому рівні дозволити батькам не пускати в ті школи, де дітей катують.

Якщо коротко, то предметів справді до дідька. А найгірше, що кожен вчитель — чи то фізкультура, образотворче, мова, математика і тд, вважає свій предмет найголовнішим. Дітей “катують” в школі! Їх не вчать життя, не вчать жити, їх мучать здебільшого непотрібними знаннями. — Шеф-редакторка у новинах Тернопільщини Олена Ілинич.

Серед публічного обговорення можна було зустріти дійсно фахові пропозиції склеїти «хімія-біологія-фізика». Всеосвіта рекомендує не зупинятися та додати до цього переліку щонайменше фізкультуру.

Теж за те, щоб об’єднати хімія-біологія-фізика. Занадто багато приділяється часу цим предметам, натомість якісь базові знання фінансової грамотності не завадили б. — Mariana Marjasha.

Попри нотки гумору треба розуміти, що питання кількості предметів точно має обговорюватися не на сторінках у Фейсбуці. Це має бути дискусія серед фахівців у галузі педагогіки з відповідним досвідом. Людина, яка навчалася у школі, або її діти — не завжди є експертом в освіті. Ми, як суспільство, маємо бути зацікавлені у вихованні освіченої нації.

Популізм в освіті призведе тільки до занепаду.

Структура 2022-2023 навчального року:

  • І семестр: з 01.09.2022 по 23.12.2022
  • ІІ семестр: з 09.01.2023 по 31.05.2023
  • Осінні канікули: з 31.10.2022 до 06.11.2022
  • Зимові канікули: з 24.12.2022 до 08.01.2023
  • Весняні канікули: з 03.04.2023 до 09.04.2023