Черкаський навчально-виховний комплекс
«Загальноосвітня школа I-III ступенів - ліцей спортивного профілю №34»
Черкаської міської ради Черкаської області

Мукан Володимир Сергійович

29 квітня 2023 року під час виконання бойового завдання в найгарячішій точці – в Бахмуті мужньо загинув Мукан Володимир Сергійович – відомий журналіст, кандидат філологічних наук, піар-менеджер, молодший лейтенант Збройних Сил України з позивним “Блискавка”.

Обірвалося ще одне квітуче життя в ім’я Перемоги. 

За свої 35 років Володимир Мукан встиг чимало. Народився 11 червня 1987 року в місті Черкаси у сім’ї військовослужбовця та вчителя. Змалечку зростав у теплій родинній атмосфері і безмежній батьківській любові, серед оточення добрих людей. Із золотою медаллю закінчив Черкаську загальноосвітню школу І-ІІІ ступенів №34. 

 Перший клас (1 – А), 1995 рік.
3-А клас, 1997 рік.jpg
 9 – М, Свято останнього дзвінка, 2003 рік
Випуск 11-У класу, 2005 рік.

Як переможець Всеукраїнського конкурсу учнівської творчості під гаслом «Об’єднаймося ж, брати мої!», присвяченого Шевченківським дням, був рекомендований до зарахування без вступних випробувань в ННІ філології. Потім навчався в Київському національному університеті імені Тараса Шевченка. У 2011 році отримав диплом магістра та здобув кваліфікацію філолога-дослідника, викладача вищого навчального закладу (української мови і літератури, німецької мови), наукового редактора. 

Володимир Мукан любив і філологію, і рідний інститут, був талановитим студентом: писав вірші, організовував культурно-наукові заходи в рідному Інституті, долучався до університетської преси як автор статей, розробник тем і дизайну видань, а згодом вже пішов на стажування у всеукраїнські редакції. Він відчував слово й вільно ним володів, мав талант до написання текстів. І це не дивно, бо був інтелектуалом, якого виховали у кращих українських традиціях.

Публікація книги Переможців Всеукраїнського…д гаслом “Об’єднаймося ж, брати мої”, 2004 рік.
 Уривок із твору як Переможця Всеукраїнськог…д гаслом “Об’єднаймося ж, брати мої”, 2004 рік.
Публікація книги Переможців Всеукраїнського…слом “Об’єднаймося ж, брати мої”, 2005 рік.
Уривок із твору як Переможця Всеукраїнськог…слом “Об’єднаймося ж, брати мої”, 2005 рік.

Крім творчої діяльності, хлопець велике значення приділяв науці, якій присвятив себе одразу  після закінчення магістратури, вступивши до аспірантури. Володимир в терміни написав і блискуче захистив кандидатську дисертацію, отримав у свої 27 років науковий ступінь кандидата філологічних наук, став автором понад 2000 журналістських матеріалів. Йому пророкували велике науково-викладацьке майбутнє.

Під час навчання в Університеті Володимир неодноразово проявляв чітку громадянську позицію: був активним учасником Мовного майдану 2012 року, протестуючи проти двох державних мов в Україні, Євромайдану 2013 року та Революції Гідності 2014 року – історичних рухів, які відбувалися в безпосередній близькості до Шевченкового університету. Цим він продемонстрував свій глибокий патріотизм, непохитність високоморальних принципів і мужність, велике прагнення бути в центрі подій своєї країни й долучатися до змін у ній.

З Україною в серці
 Активна громадянська діяльність.

Для цього він максимально використовував свій потенціал журналіста, фотографа та науковця. Фотовиставки Володимира в рідному Інституті вражали своєю глибиною і промовистістю деталей. Статті – репортажні та аналітичні,  опубліковані в загальноукраїнських друкованих та інтернет-виданнях, завжди були актуальними й гостросоціальними, пробуджували та надихали читача, засвідчували високу фаховість молодого автора.

Брат і сестра – студенти найкращого ВНЗ України, 2012 рік.
Випуск у Київському національному університеті імені Тараса Шевченка, 2011 рік.
Захист дисертації на звання кандидата філологічних наук, 2015 рік.

Після закінчення аспірантури Володимир став співробітником ННІФ, а саме: провідним фахівцем зі зв’язків із громадськістю. За його перебування на цій посаді прес-центр Інституту філології вийшов на новий рівень діяльності. Завдяки вже чималому журналістському досвіду Володимир швидко налагодив співпрацю з загальноукраїнськими освітніми й громадсько-культурними виданнями, в яких почав друкувати статті про заходи в Інституті, фахові коментарі викладачів і профорієнтаційну інформацію. Саме Володимиру належить ідея брендованого «Філологічного календаря», який вже восьмий рік виходить в Університеті. Це самобутній проєкт патріотично-виховного спрямування, ціннісне видання, що не має аналогів в Україні. Перші випуски Володимир підготував повністю сам – календар мав його дизайн, текстове й фотонаповнення, й навіть верстку. До всіх важливих дат у житті країни, які відзначав Університет, Володимир мав добірку унікальних світлин, а також безліч творчих ідей щодо організації заходів. 

Володимир Мукан був непересічною особистістю. За таке коротке життя (всього 35) він встиг розкрити себе як професійного науковця, талановитого журналіста і фотографа, успішного підприємця. З 2007 року Володимир працював журналістом і редактором (керівником відділів) у різних ЗМІ – портал Znaj.ua, “Автопогляд”, газета “Мейнстрім”, журнал “Кампус”, “Газета по-українськи”, портал Gazeta.ua, журнал “Країна” тощо; піарником компанії “Екокарз”, керівником PR-відділу мережі автосалонів “Електрокарз”;  фахівцем зі зв’язків із громадськістю в КНУ імені Т. Шевченка в Києві. До повномасштабної війни був піар-менеджером у міжнародній страховій компанії СК “ПЗУ Україна” та власником агенції комунікацій “МВ”, що проводить брифінги, прес-конференції, співпрацю зі ЗМІ для різних проектів. Із хобі – один із перших в Україні автомобільний ютуб-канал українською мовою “5 передача Володимир Мукан про авто”.

У фокусі професійної діяльності
Організатор і спікер на пресконференції

Як затятий любитель автомобілів із 2016 року двічі на рік із однодумцями організовував найбільший технічний фестиваль України “Олдкарленд”.

Коли хобі перетворюється на стиль життя.
Один із організаторів найбільшого технічного фестивалю України “Олдкарленд”

З 2020 по 2022 рік одночасно з основним місцем роботи Володимир викладав журналістику на посаді доцента в Університеті державної фіскальної служби України в місті Ірпінь Київської області.

Любляча родина, 2022 рік
Патріотична українська сім’я, 2022 рік

Після початку повномасштабного вторгнення, з 25 лютого 2022 року, Володимир Мукан переїхав із сім’єю з Києва в Черкаси і став на захист України. Вступив до територіальної оборони 156 окремого батальйону 118 окремої бригади та воював проти окупантів у Луганській області в районі Попасної, на Донеччині – в Слов’янську, згодом служив на Харківщині, в Придністров’ї та інших «гарячих» напрямках. І Бахмут… 

Перша почесна грамота від командування батальйону та командира роти, 2022 рік
 Завжди в бойовій готовності, 2022 рік.

З 26 липня по 25 вересня 2022 року за наказом командира в/ч А1155 №232 був призначений командиром першого в історії ТрО ЗСУ позаштатного передового експериментального інформаційного загону для служби в зоні бойових дій. Наказом Командувача Сил територіальної оборони Збройних Сил України від 29 березня 2023 року №109 Володимиру присвоїли первинне військове звання офіцерського складу “Молодший лейтенант” та  оформили на посаду заступника командира третьої стрілецької роти із морально-психологічного забезпечення.

 Завжди в бойовій готовності, 2022 рік.
Невтомний фотокореспон дент, 2022 рік.

Журналіст Володимир Мукан казав, що хоча він – людина мирної професії, та коли біда прийшла в нашу державу, не зміг бути осторонь. Хотів, аби через роки двом його синам не довелося воювати. “Мені вперше за 100 років мого роду випав шанс воювати саме за Україну, за свою Батьківщину. Як я можу в момент цього усвідомлення вчинити інакше і сказати, що я не піду?! Тим більше, я – батько двох синів.” Своїх хлопчиків він виховував у козацькому дусі – свободолюбивими та націєзорієнтованими, бо в нього текла кров воїнів: прадіди та дід воювали у Другій світовій війні, а батько – в Афганістані”.

Завжди в бойовій готовності, 2022 рік
Присвоєння військового звання “Молодший лейтенант”, 2023 рік.

Про мужність, рішучу відсіч російським окупантам у місті Попасна Луганської області й значний вклад у повернення територіальної цілісності та соборності України, а також – за витривалість, сміливість, безкомпромісний патріотизм й ефективні дії в умовах бойових дій засвідчують нагороди та грамоти: від міського голови Черкас нагрудний знак “За мужність і героїзм”, 156 окремого батальйону, командування 118 окремої бригади й оперативного угрупування військ “Дністер”.

Щира вдячність волонтерам, 2023 рік.
Останній бойовий виїзд у Бахмутський напрямок, 29 квітня 2023 рік.

Зі слів побратимів: “Таких чоловіків –  одиниці. Це була людина без військової освіти, але вміла керувати боєм. Лейтенант Мукан був у складі перших, хто штурмував Бахмут”.

Талановитий, високопрофесійний, комунікабельний і доброзичливий, відповідальний і справедливий у всьому, він легко і з креативністю брався за будь-яку справу. Вихований у дусі патріотизму, наполегливий, витривалий і терплячий, сміливо й безстрашно зарекомендував себе у запеклих боях як надійний побратим.

Володимир завжди випромінював світлими іскорками доброти, чуйності і благородства, оптимізму. Його серце вміщувало все: велику турботу, пошану і любов до батьків, до коханої дружини і до синочків; дружелюбність, теплоту і душевність до сестри і до всіх близьких, бажання прийти на допомогу. Це був чудовий син, прекрасний сім’янин і найкращий у світі тато, дбайливий та найрідніший брат і дядя, уважний племінник і вірний товариш.

Татові крила, гордість і надія
Духовні цінності воїнів-захисників України…луженої художниці України Олександри Теліженко.

З таким безцінним життєвим і професійним досвідом Володимир мав стати одним із тих, хто відбудовуватиме Україну після війни, примножуючи її славу й добробут. Однак потужне відчуття обов’язку й синівська любов до Батьківщини не залишили йому вибору: Володимир пішов захищати свою країну, народ, кожного з нас. Він до кінця залишався вірним своїм принципам – справедливості, високоморальності, патріотизму. І хоча йому було що втрачати – батьків, сестру й племінниць, дружину й двох маленьких синів, улюблену справу й перспективну роботу, він, не вагаючись ані хвилини, прийняв бій. 

На захисті українського кордону (Одещина), 2023 рік.
Останній бойовий виїзд у Бахмутський напрямок, 29 квітня 2023 рік

Вічна пам‘ять, честь і шана ЗАХИСНИКУ УКРАЇНИ – Володимиру Мукану! Великі Лицарі у нашій пам’яті – продовжують спротив. Перемога за нами!

Назавжди в рідному батальйоні, 2023 рік.
Меморіальна дошка в столичному офісі PZU Україна, 2023 рік.
Закарбований у пам’яті рідного університету, 2023 рік.
Вшанування серед Галереї героїв в Черкаській гімназії №31, 2023 рік.

В історії рідного для Володимира міста Черкаси належно вшановано й увіковічнено його ім’я: вулицю Сурікова, на якій знаходиться розташування рідного Володимиру 156-го окремого батальйону 118-ї окремої бригади ТрО ЗС України,  перейменовано на вулицю Лейтенанта Володимира Мукана. 

Місто пам’ятає своїх героїв, 2023 рік.
Непоправна втрата української журналістики.

Володимир Мукан був нагороджений:

  • Нагрудним знаком «За мужність і героїзм» Черкаської міської ради виконавчого комітету (2023 р.)
  • Орденом Богдана Хмельницького III ступеня (посмертно, 2023 р.)
  • Почесною відзнакою «Захисник України – Герой Черкас» (посмертно, 2023 р.)
  • Медаллю «За жертовність і любов до України» від Православної церкви України (посмертно, 2023 р.)
Нагородження Захисників України – Героїв Черкас (посмертно), 2023 рік
Вручення державної нагороди родині Героя, 2023 рік.
Нагороди Володимира Мукана
 Гідне вшанування Героя в назві вулиці міста Черкаси, 2023 рік.
Виставка фоторобіт Володимира Мукана “Миті війни” у сквері “Юність”, 2023 рік.
 Виставка фоторобіт Володимира Мукана “Миті війни” у ЦНАП міста Черкаси, 2023 рік.
Вшанування славних героїв у філії міської бібліотеки №5.
 Міська стела пам’яті
Володимир Мукан був одним із тих, хто посприяв у виданню книги, 2023 рік.
 Міська стела пам’яті

Статті про Володимира Мукана

  1. АрміяІнформ
  1. Газета юа

https://gazeta.ua/…/_voni-hochut-schob-nas…/1145402…

  1. Суспільне

https://suspilne.media/465356-za-takimi-oficerami-majbutne-zsu-cerkasi-prosalisa-iz-volodimirom-mukanom/?fbclid=IwAR0lG5XESZyJ5Yua3DJiGbcflwzNq84IubaeyGBW_9HbI9tvsn54pYshNro

https://suspilne.media/462290-poklav-zitta-za-200-metriv-ridnoi-zemli-akim-zapamatali-zurnalista-z-cerkas-volodimira-mukana/?utm_source=facebook&utm_medium=ps&fbclid=IwAR2fOCTqpjtHRk7SM9hksFcUa4cFMCnE348KJLNR_-7akeOQ5vTAO_6mP3w

Шановні гості нашого сайту! Сайт знаходиться на етапі заповнення та коригування. Якщо знайшли проблему (щось не працює) або відсутня інформація, можете нам підказати. Телефонуйте чи пишіть. Дякуємо!