Черкаський навчально-виховний комплекс
«Загальноосвітня школа I-III ступенів - ліцей спортивного профілю №34»
Черкаської міської ради Черкаської області


Північне сяйво: науковець пояснив, чому його бачили на Черкащині

У небі над Черкащиною увечері 23 квітня спостерігали незвичне явище. Це було північне сяйво, розповів у коментарі Суспільному директор ННІ інформаційних та освітніх технологій Юрій Ляшенко.

Для того, аби побачити це сяйво потрібні особливі умови, пояснив науковець. З його слів, це те ж сяйво, яке звикли спостерігати на Півночі.

Фото природного явища у фейсбуці опублікував фотограф Konstantin Prokop.

“Вперше в житті побачив полярне сяйво, ще й таке потужне, що досягло наших широт”, — написав він та додав, що фотографував його на Городищині з 22:25 до 23:30.

полярне сяйво

Колаж Суспільне, фото Konstantin Prokop

Зазнімкували явище й інші черкащани:

полярне сяйво

Фото: Даніель Задорожній

полярне сяйво

Фото: Денис Холод

Зі слів директора ННІ інформаційних та освітніх технологій Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького Юрія Ляшенка, мова йде про те ж сяйво, яке звикли спостерігати на Півночі.

“Полярне, або північне сяйво, як правило, спостерігають біля Північного полюса. Це приблизно регіон до 25 градусів від полюса. У нас широта десь 50 градусів, тому для нашого регіону це рідкість. Але спостерігали його і тут”.

Науковець пояснив, із чим це пов’язано:

“На Сонці був спалах. Коли він стається, виділяються високоенергетичні частинки, які летять у Космос у вигляді конуса. Так сталося, що цей конус був направлений на те місце, де рухалася Земля. Це називається сонячний вітер. Він рухається зі швидкістю 700-800 тисяч кілометрів за годину і за три дні він долітає до орбіти. На землі стається магнітний шторм (магнітна буря). Коли сонячний вітер потрапляє у магнітні поля Землі, відбуваються певні фізичні процеси. Високоенергетичні частинки сонячної плазми, які потрапляють на високі орбіти Землі — від 100 до 500 кілометрів над орбітою — там зустрічаються з атомами або молекулами кисню і азоту. Вони збуджують частинки атмосфери. Електрони переходять з однієї орбіти навколо атомів на іншу і відбувається випромінювання світла. Тоді ми його і спостерігаємо як полярне сяйво. Його колір залежить від того, які саме частки знаходяться в атмосфері”.

Космічне випромінювання, зі слів науковця, є завжди. Однак бачать його на Землі лише за описаних вище умов.

Шановні гості нашого сайту! Сайт знаходиться на етапі заповнення та коригування. Якщо знайшли проблему (щось не працює) або відсутня інформація, можете нам підказати. Телефонуйте чи пишіть. Дякуємо!