Черкаський навчально-виховний комплекс
«Загальноосвітня школа I-III ступенів - ліцей спортивного профілю №34»
Черкаської міської ради Черкаської області

Пробне ЗНО 2022

Правила та інформація щодо ЗНО 2022

Пробне ЗНО-2022 відбудеться 19 та 26 березня. Реєстрація для участі у ньому триватиме протягом 5-22 січня. Зареєструватися можна буде на сайтах регіональних центрів оцінювання якості освіти.

Пробне тестування з української мови, української мови і літератури відбудеться 19 березня. А з історії України, математики, математики (завдання рівня стандарту), біології, географії, фізики, хімії, а також з іноземних мов (англійської, іспанської, німецької та французької) – 26 березня. У день проведення пробного ЗНО кожен зареєстрований учасник може скласти тест з одного навчального предмета.

Результати пробного ЗНО-2022 для осіб, які введуть свої відповіді на спеціальному сервісі, буде оприлюднено на їхніх інформаційних сторінках 25 березня з української мови, української мови і літератури, 1 квітня – з інших навчальних предметів.

Пробне зовнішнє незалежне оцінювання є платною послугою для учасників та неприбутковою для організаторів і проводиться за кошти фізичних і юридичних осіб. Вартість тестування буде визначено регіональними центрами оцінювання якості освіти до 20 грудня 2021 року.

Пробне ЗНО допоможе ознайомитися з організаційними умовами проведення тестування, особливостями роботи з бланками відповідей, структурою та змістом тестових зошитів, а також з’ясувати рівень своїх навчальних досягнень і, як наслідок, уникнути зайвого хвилювання та зосередитися під час основної сесії саме на виконанні тестових завдань.

Зареєструватися для участі в пробному ЗНО можна на сайті відповідного регіонального центру оцінювання якості освіти. Нагадуємо, реєстрація вважається завершеною після здійснення оплати.

Учасники пробного ЗНО матимуть можливість:

  • ознайомитись із стандартизованими тестами, що відповідають вимогам Програм, характеристикам і структурі сертифікаційних робіт зовнішнього незалежного оцінювання 2020 року;
  • виконати пробний тест і попрактикуватися в заповненні бланків відповідей;
  • дізнатися правильні відповіді до завдань пробного тестування, що будуть розміщені на сайті Українського центру оцінювання якості освіти у визначений час;
  • отримати результат пробного тестування за допомогою спеціального сервісу (за бажанням);
  • психологічно налаштуватися на проходження зовнішнього незалежного оцінювання;
  • навчитися ефективно розподіляти час;
  • оцінити свій рівень навчальних досягнень.

Детальну інформацію щодо порядку реєстрації розміщено на сайті регіонального центру оцінювання якості освіти, на території обслуговування якого особа бажає проходити пробне зовнішнє незалежне оцінювання.

ВІДМОВА В РЕЄСТРАЦІЇ (ПЕРЕРЕЄСТРАЦІЇ) ДЛЯ УЧАСТІ В ЗНО

У разі отримання від регіонального центру відмови в реєстрації для участі в зовнішньому незалежному оцінюванні особа може оскаржити рішення регіонального центру. Для цього необхідно подати до Українського центру протягом чотирнадцяти календарних днів з дня завершення реєстрації апеляційну заяву щодо відмови в реєстрації для участі в зовнішньому незалежному оцінюванні.

У 2019 році останній день подачі таких заяв – 8 квітня.

Заява щодо відмови в реєстрації має бути засвідчена особистим підписом заявника та подаватися разом з повідомленням регіонального центру про відмову в реєстрації, а також комплектом реєстраційних документів, за результатами розгляду яких особі було відмовлено в реєстрації.

Заяви щодо відмови в реєстрації розглядає апеляційна комісія протягом десяти робочих днів з урахуванням дня їх надходження.

За результатами розгляду апеляційної заяви щодо відмови в реєстрації приймається рішення про задоволення заяви та надання можливості особі зареєструватися для участі в додатковій сесії зовнішнього оцінювання або про відмову в задоволенні заяви у зв’язку з підтвердженням об’єктивності рішення регламентної комісії про відмову в реєстрації.

 

ДОДАТКОВА СЕСІЯ

Щороку для осіб, які з поважних причин не мають можливості взяти участь в основній сесії зовнішнього незалежного оцінювання, проводиться додаткова сесія.

У період проведення основної сесії зовнішнього оцінювання здійснюється подання документів особами, які:

  • у день проведення зовнішнього оцінювання з відповідного навчального предмета брали участь у міжнародних, всеукраїнських заходах (змаганнях, конкурсах, олімпіадах тощо), включених до офіційних заходів Міністерства освіти і науки України, Міністерства культури України, Міністерства молоді та спорту України, або прямували до/з місць їх проведення;
  • не змогли взяти участь в основній сесії зовнішнього оцінювання через причини, що не залежали від їх дій та волі, та на які вони не можуть вплинути, зокрема:

− хвороба в день проведення зовнішнього оцінювання з певного навчального предмета під час основної сесії;
− стихійне лихо, у тому числі пожежа, повінь, землетрус, військові дії або суспільні збурення, техногенна катастрофа в день або переддень проведення зовнішнього оцінювання з  певного навчального предмета;
− викрадення одного з документів, необхідних для допуску до пункту проведення зовнішнього незалежного оцінювання, що трапилося до проведення зовнішнього оцінювання з  певного навчального предмета, але не раніше ніж за п’ять календарних днів;
− смерть рідних по крові або по шлюбу, яка сталася до проведення зовнішнього оцінювання з певного навчального предмета, але не раніше ніж за сім календарних днів.

Таким учасникам протягом 5 робочих днівз урахуванням дня проведення тестування необхідно до регіонального центру подати заяву щодо участі у додатковій сесії, копію сертифіката зовнішнього незалежного оцінювання та документ, що підтверджує причину неучасті в основній сесії.

Також подати заяву щодо участі у додатковій сесії можуть особи які:

  • брали участь у тестуванні, але стосовно них допущено порушення процедури проведення зовнішнього оцінювання, що підтверджено рішеннями регламентних комісій;
  • брали участь у тестуванні, але не змогли завершити виконання сертифікаційної роботи у зв’язку з різким погіршенням стану здоров’я або виникненням у пункті зовнішнього оцінювання інших обставин, що могли становити загрозу для їхнього життя та здоров’я.

Окрім періоду проведення основної сесії, подання документів для участі в додатковій сесії може здійснюватися в основний період реєстрації, період перереєстрації, додатковий період.

У межах часу, відведеного на реєстрацію (перереєстрацію), подати документи для участі в додатковій сесії можуть особи, які не мають можливості пройти зовнішнє оцінювання під час основної сесії у зв’язку з тим, що:

  • обрали для проходження зовнішнього оцінювання два навчальних предмети, зовнішнє оцінювання з яких проводиться під час основної сесії в один день;
  • у рік проведення зовнішнього оцінювання навчаються за кордоном;
  • за релігійними переконаннями не можуть взяти участь у зовнішньому оцінюванні з окремого(их) навчального(их) предмета(ів), що проводиться(яться) в певні дні;
  • вказали на необхідність створення особливих (спеціальних) умов проходження зовнішнього оцінювання, що можуть бути забезпечені лише під час додаткової сесії;
  • належать до категорії осіб, які проживають на тимчасово окупованій території або в населених пунктах, зазначених у переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення;
  • у період проведення основної сесії зовнішнього оцінювання з окремих навчальних предметів:

− братимуть участь у міжнародних, всеукраїнських заходах (змаганнях, конкурсах, олімпіадахтурнірах тощо), включених до офіційних заходів Міністерства освіти і науки України, Міністерства культури України, Міністерства молоді та спорту України, складатимуть державні іспити, перебуватимуть за кордоном, що підтверджується відповідними документами
− складатимуть державні іспити;
− проходитимуть практику на підприємствах, в установах та організаціях (для осіб із числа учнів (студентів, вихованців) закладів професійної (професійно-технічної), вищої освіти);
− перебуватимуть за кордоном.

Зазначені вище особи разом із комплектом реєстраційних документів надсилають до регіонального центру оцінювання якості освіти заяву (у довільній формі) щодо надання можливості пройти тестування під час додаткової сесії і документ, що підтверджує причину, яка унеможливлює участь в основній сесії.

У межах часу, відведеного для додаткового періоду реєстрації, здійснюється подання документів особами, які:

  • брали участь в антитерористичній операції та/або у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, або належать до категорії осіб з неконтрольованих територій та не зареєструвалися для участі в зовнішньому оцінюванні в основний період;
  • проживають на тимчасово окупованій території або в населених пунктах, де органи державної влади тимчасово не здійснюють своїх повноважень, або переселилися з них та не зареєструвалися в основний період реєстрації;
  • за рішенням судів перебувають в установах виконання покарань, слідчих ізоляторах;
  • мають складати державну підсумкову атестацію у формі зовнішнього оцінювання, але через поважні причини не змогли зареєструватися в основний період реєстрації (такі особи реєструються для участі в додатковій сесії лише з навчальних предметів, з яких їм будуть зараховані результати зовнішнього оцінювання як оцінки за державну підсумкову атестацію).

Таким особам до комплекту документів також необхідно додати заяву (у довільній формі) щодо надання можливості пройти тестування під час додаткової сесії та документ, що підтверджує право особи для реєстрації на ЗНО в додатковий період.

Детальніше про умови участі в додатковій сесії зовнішнього незалежного оцінювання можна ознайомитися за посиланням.

ДУБЛІКАТИ СЕРТИФІКАТІВ

У разі потреби у відновленні або заміні сертифікатів ЗНО, що подають під час вступу до ЗВО в поточному році, учасники тестування можуть замовити виготовлення повторного документа про проходження ЗНО (дублікат Сертифіката зовнішнього незалежного оцінювання або повторний Сертифікат зовнішнього незалежного оцінювання).

Виготовлення та видачу дублікатів сертифікатів і повторних сертифікатів здійснюють регіональні центри оцінювання якості освіти за рахунок коштів особи, яка їх замовляє (відповідний кошторис затверджують регіональні центри).

Також учасники ЗНО 2017 і 2018 років можуть роздрукувати Інформаційну картку, у якій зазначено результати тестувань, скориставшись сервісом «Інформаційна сторінка учасника ЗНО». Для входу на інформаційну сторінку необхідно ввести номер Сертифіката ЗНО та пін-код, зазначений у ньому, а також рік отримання Сертифіката ЗНО.

Згідно із законодавством, не здійснюють відновлення та заміну Сертифіката ЗНО, подання якого під час вступу до ЗВО у поточному році не передбачено. Для підтвердження факту отримання такого Сертифіката та результатів тестувань видають витяг з відомостей результатів зовнішнього незалежного оцінювання.

Виготовлення та видавання витягів здійснює Український центр оцінювання якості освіти на безоплатній основі.

 видають у разі:

1) втрати, викрадення, знищення Сертифіката;

2) пошкодження Сертифіката, що призвело до порушення цілісності інформації.

Виготовлення дублікатів сертифікатів, виданих у поточному році, починається одночасно з реєстрацією осіб для участі в ЗНО і здійснюється до кінця календарного року.

Виготовлення дублікатів сертифікатів, виданих у попередні роки, здійснюється протягом усього року.

Для отримання дубліката Сертифіката учасник має подати до одного з регіональних центрів оцінювання якості освіти:

  • заяву;
  • копію платіжної квитанції про відшкодування витрат на виготовлення (та у разі потреби — надсилання поштою) дубліката;
  • дві однакові фотокартки для документів (чорно-білі або кольорові) розміром 3 × 4 см із зображенням, що відповідає досягнутому віку учасника;
  • Сертифікат, дублікат якого потрібно виготовити (якщо потреба у заміні Сертифіката виникла через його пошкодження);
  • копію документа, на підставі якого учасника зареєстровано для участі у зовнішньому незалежному оцінюванні (якщо неможливо зробити копію реєстраційного документа через те, що його немає, подають копію іншого документа, що посвідчує особу володільця Сертифіката).

У разі оформлення заяви щодо виготовлення дубліката Сертифіката законним представником учасника ЗНО до неї має бути додано копію документа, яка засвідчує право особи представляти інтереси учасника тестування.

На копіях документів, що подають для виготовлення дубліката, мають бути напис про засвідчення документа, який складається зі слів «Згідно з оригіналом» (без лапок), особистий підпис учасника, його ініціали (у разі оформлення заяви щодо виготовлення дубліката Сертифіката законним представником учасника ЗНО — особистий підпис законного представника, його ініціали, прізвище), дата засвідчення копії.

Заяви щодо дубліката розглядають у строки, визначені Законом України «Про звернення громадян».

 видають у разі:

1) наявності в Сертифікаті помилок у написанні прізвища, та/або імені, та/або по батькові особи, якій видано Сертифікат, та/або у назві, та/або серії, та/або номері документа, на підставі якого особу зареєстровано для участі в зовнішньому незалежному оцінюванні;

2) зміни (корекції) статевої належності особи, якій було видано Сертифікат.

У разі зміни імені (прізвища, власного імені, по батькові) або у випадку бажання особи зазначити в Сертифікаті інформацію про документ, що посвідчує особу, на підставі якого реєстрацію для участі у зовнішньому незалежному оцінюванні не було здійснено, повторний Сертифікат виготовлено не буде.

Виготовлення повторних сертифікатів на заміну сертифікатів, виданих у поточному році, починається після завершення часу для внесення змін до реєстраційних даних, але не пізніше ніж через 3 робочі дні, і здійснюватиметься до кінця календарного року (тимчасово припиняється за 3 тижні до початку зовнішнього незалежного оцінювання та відновлюється наступного робочого дня після проведення останнього тестування основної сесії).

Виготовлення повторних сертифікатів на заміну сертифікатів, виданих у попередні роки, здійснюється протягом усього року.

Для отримання повторного Сертифіката через наявність у Сертифікаті помилок учасник має подати до одного з регіональних центрів оцінювання якості освіти:

  • заяву;
  • копію платіжної квитанції про відшкодування витрат на виготовлення (та у разі потреби — надсилання поштою) повторного Сертифіката;
  • дві однакові фотокартки для документів (чорно-білі або кольорові) розміром 3 × 4 см із зображенням, що відповідає досягнутому віку учасника;
  • Сертифікат, на заміну якого виготовляють повторний Сертифікат;
  • копію документа, на підставі якого учасника зареєстровано для участі у зовнішньому незалежному оцінюванні (якщо неможливо зробити копію реєстраційного документа через те, що його немає, подають копію іншого документа, що посвідчує особу володільця Сертифіката, а також офіційне підтвердження достовірності інформації, яка містилися в реєстраційному документі).

Для отримання повторного Сертифіката через зміну (корекцію) статевої належності особи, якій було видано Сертифікат, учасник має подати до одного з регіональних центрів оцінювання якості освіти:

  • заяву;
  • копію платіжної квитанції про відшкодування витрат на виготовлення (та у разі потреби — надсилання поштою) повторного Сертифіката;
  • дві однакові фотокартки для документів (чорно-білі або кольорові) розміром 3 × 4 см із зображенням, що відповідає досягнутому віку учасника;
  • Сертифікат, на заміну якого виготовляють повторний сертифікат;
  • копію паспорта громадянина України;
  • копію форми первинної облікової документації № 066-3/о «Медичне свідоцтво про зміну (корекцію) статевої належності».

На копіях документів, що подають для виготовлення повторного Сертифіката, мають бути напис про засвідчення документа, який складається зі слів «Згідно з оригіналом» (без лапок), особистий підпис учасника, його ініціали (у разі оформлення заяви щодо виготовлення повторного Сертифіката законним представником учасника ЗНО — особистий підпис законного представника, його ініціали, прізвище), дата засвідчення копії.

Заяви щодо повторного Сертифіката буде розглянуто у строки, визначені Законом України «Про звернення громадян».

  видають у разі звернення учасника ЗНО.

Для отримання витягу учасник ЗНО має подати до Українського центру оцінювання якості освіти (вул. Володимира Винниченка, 5,  м. Київ, 04053):

  • заяву;
  • копію документа, на підставі якого учасника зареєстровано для участі у зовнішньому оцінюванні (якщо неможливо зробити копію реєстраційного документа через, те, що його немає, подають копію іншого документа, що посвідчує особу володільця Сертифіката).

На копіях документів, які подають для виготовлення дубліката, мають бути напис про засвідчення документа, який складається зі слів «Згідно з оригіналом» (без лапок), особистий підпис учасника, його ініціали (у разі оформлення заяви щодо виготовлення дубліката Сертифіката законним представником учасника ЗНО — особистий підпис законного представника, його ініціали, прізвище), дата засвідчення копії.

Заяви щодо витягу буде розглянуто у строки, визначені Законом України «Про звернення громадян».

 

ЗАГАЛЬНА ІНФОРМАЦІЯ

У Порядку проведення зовнішнього незалежного оцінювання та моніторингу якості освіти передбачено можливість подання учасниками апеляційних заяв щодо:

  • відмови в реєстрації для участі в зовнішньому незалежному оцінюванні;
  • порушення під час проведення зовнішнього незалежного оцінювання в пункті його проведення, що може вплинути на об’єктивність результату зовнішнього незалежного оцінювання;
  • результатів зовнішнього незалежного оцінювання або рішення про його анулювання.

Апеляційну заяву щодо порушення  процедури проведення зовнішнього незалежного оцінювання розглядає регламентна комісія при регіональному центрі оцінювання якості освіти.

Апеляційну заяву щодо відмови в реєстрації та заяву щодо оскарження результатів зовнішнього незалежного оцінювання розглядає апеляційна комісія при Українському центрі оцінювання якості освіти. Окрім цього, апеляційна комісія розглядає заяви учасників щодо оскарження рішень регламентної комісії.

До складу апеляційної комісії  при Українському центрі оцінювання якості освіти входять заступники директора Українського центру, керівники структурних підрозділів Українського центру, а також представники Міністерства освіти і науки України, закладів освіти, громадських організацій (за згодою). Очолює роботу апеляційної комісії один із заступників директора Українського центру оцінювання якості освіти.

До складу регламентної комісії при регіональному центрі оцінювання якості освіти входять представники регіонального центру оцінювання якості освіти, місцевих органів управління освітою, а також фахівці, делеговані Міністерством охорони здоров’я України, структурними підрозділами з питань охорони здоров’я місцевих органів виконавчої влади, інші особи (за згодою).

Рекомендуємо ознайомитися з наказом Міністерства освіти і науки України, де визначено основні функції та особливості діяльності апеляційної комісії при Українському центрі оцінювання якості освіти та регламентної комісії при регіональному центрі оцінювання якості освіти.

 

НОВАЦІЇ, ГРАФІК, ПРЕДМЕТИ

Наказом Міністерства освіти і науки України від 11 травня № 635 урегулювано проведення зовнішнього незалежного оцінювання 2020 року. Відповідно до наказу кожен зареєстрований учасник має право пройти тести щонайбільше з чотирьох навчальних предметів. Загалом зовнішнє незалежне оцінювання відбуватиметься з одинадцяти навчальних предметів:

• українська мова і література
• історія України
• математика
• біологія
• географія
• фізика
• хімія
• англійська мова
• іспанська мова
• німецька мова
• французька мова

Зміст сертифікаційних робіт відповідатиме програмам зовнішнього незалежного оцінювання,  затвердженим наказами Міністерства освіти і науки України від 26 червня 2018 року №696, від 20 грудня 2018 року № 1426.

Переклад завдань сертифікаційних робіт з історії України, математики, біології, географії, фізики, хімії здійснюватиметься кримськотатарською, молдовською, польською, російською, румунською та угорською мовами.

Наказом Міністерства освіти і науки України від 9 липня 2019 року № 947 затверджено календарний план підготовки та проведення зовнішнього незалежного оцінювання 2020 року.

ОСКАРЖЕННЯ РЕЗУЛЬТАТІВ ЗНО

Апеляційну заяву щодо результатів зовнішнього незалежного оцінювання учасник тестування  має право подати в разі виникнення сумніву щодо правильності встановлення результату зовнішнього оцінювання з певного навчального предмета, незгоди з рішенням щодо анулювання результату.

Таку заяву подають до Українського центру протягом 5 календарних днів з урахуванням дня офіційного оголошення результатів зовнішнього незалежного оцінювання з певного навчального предмета (сесії). Дату подання заяви визначають за відтиском штемпеля відправлення на поштовому конверті. Апеляційна комісія при Українському центрі оцінювання якості освіти розглядає заяву протягом 15 календарних днів з урахуванням дня її надходження.

Звертаємо увагу на те, що розгляд апеляційної заяви – це фактично повторне визначення результату зовнішнього незалежного оцінювання. Адже в цьому разі здійснюють повторну технічну та предметну перевірки бланків відповідей.

Технічну перевірку виконання завдань сертифікаційної роботи проводять з метою встановлення правильності визначення результату зовнішнього оцінювання за наслідками обробки бланка відповідей типу А, а також додаткової персоналізації сертифікаційної роботи.

Предметна перевірка виконання завдань сертифікаційної роботи передбачає встановлення об’єктивності оцінювання завдань відкритої форми з розгорнутою відповіддю шляхом проведення повторного оцінювання наданих відповідей.

За результатами повторних технічної та предметної перевірок апеляційна комісія може бути ухвалено одне з таких рішень:

  • відмовити в задоволенні апеляційної заяви (результат, визначений раніше, підтверджується);
  • задовольнити апеляційну заяву (попередньо встановлений результат буде змінено).

У разі задоволення заяви щодо результатів ухвалюють одне з таких рішень:

  • про відновлення результату зовнішнього оцінювання (у тому випадку, якщо попередньо результат було анульовано);
  • про збільшення або зменшення кількості балів, отриманих учасником зовнішнього оцінювання.

Звертаємо особливу увагу на те, що визначений раніше результат може бути змінений у бік зменшення кількості балів. Щоб уникнути прикрощів, пов’язаних з можливим зниженням результату, радимо попередньо завантажити скан-копію бланків відповідей та об’єктивно оцінити результат виконання тесту учасником. Скан-копії бланків будуть розміщені на інформаційних сторінках після оголошення результатів з певного предмета. Щоб ознайомитися зі скан-копіями бланків відповідей, достатньо зайти на свою інформаційну сторінку та сформувати запит.

Інформація про дату, час і місце проведення засідання апеляційної комісії, на якому здійснюватиметься розгляд заяв щодо результатів, а також списки осіб, заяви яких розглядатимуться на засіданні, розміщуються на веб-сайті Українського центру.

Учасники зовнішнього оцінювання (їх законні представники) можуть бути присутні на засіданні, під час якого розглядаються подані ними апеляційні заяви.

Заявник може відкликати заяву щодо результатів до початку її розгляду на засіданні апеляційної комісії. У такому випадку розгляд заяви припиняється.

Інформацію про результат зовнішнього оцінювання, установлений апеляційною комісією, буде розміщено на інформаційних сторінках учасників зовнішнього оцінювання не пізніше 3 робочих днів з дня прийняття рішення, у вигляді витягу з протоколу в електронному вигляді, засвідченого електронним цифровим підписом голови апеляційної комісії.

Апеляційну заяву радимо надсилати рекомендованим листом за адресою: вул. Володимира Винниченка 5, м. Київ, 04053 (із поміткою «Апеляційна комісія УЦОЯО»).

Також наголошуємо, що в нормативних документах не передбачена можливість оскаржувати зміст завдань сертифікаційної роботи з певного предмета або правильність установлених і затверджених відповідей. Тому апеляції та звернення щодо змісту тестових завдань на засіданні апеляційної комісії не розглядатимуть.

 

ОСКАРЖЕННЯ РІШЕННЯ РЕГЛАМЕНТНОЇ КОМІСІЇ

Особа може оскаржити рішення регламентної комісії регіонального центру оцінювання якості освіти, прийняте щодо неї, шляхом подання заяви до апеляційної комісії при Українському центрі оцінювання якості освіти. Відповідна заява подається до апеляційної комісії не пізніше ніж через п’ять робочих днів з моменту отримання рішення, що оскаржується, та розглядається протягом десяти робочих днів з дня її надходження.

У заяві щодо оскарження рішення регламентної комісії має бути вказано:

  • прізвище, ім’я, по батькові заявника;
  • номер Сертифіката;
  • назва навчального предмета, процедура проведення зовнішнього оцінювання з якого оскаржується, із зазначенням сесії (основна чи додаткова);
  •  номер контактного телефону;
  • обґрунтування причини оскарження рішення регламентної комісії;
  • дата складання заяви.

Заява щодо оскарження рішення регламентної комісії має бути засвідчена особистим підписом заявника та подаватися разом з копією відповідного витягу з протоколу засідання регламентної комісії.

Інформація про прийняте апеляційною комісією рішення щодо участі особи в додатковій сесії (витяг із протоколу) надсилається заявнику не пізніше ніж через три робочих дні після прийняття такого рішення.

 

ПОРУШЕННЯ ПРОЦЕДУРИ

Апеляційну заяву щодо порушення процедури проведення зовнішнього незалежного оцінювання учасник має право подати у разі виявлення порушення процедури проведення ЗНО. Такими порушеннями можуть бути, наприклад, неправильний відлік часу, відведеного на виконання сертифікаційної роботи, дії або бездіяльність працівників пункту ЗНО, що негативно вплинули на якість виконання сертифікаційної роботи тощо.

Апеляційну заяву щодо порушення процедури треба подати через уповноважену особу Українського центру в день проведення тестування в пункті зовнішнього оцінювання до виходу з нього. Заяви подані після того, як учасник залишив пункт тестування розглядатимуться відповідно до Закону України «Про звернення громадян».

Розгляд таких апеляційних заяв щодо порушення процедури здійснюють регламентні комісії при регіональних центрах оцінювання якості освіти протягом 3 робочих днів з урахуванням дня їх надходження.

Регіональний центр інформує учасника про прийняте апеляційною комісією рішення не пізніше наступного робочого дня після його отримання.

Рішення регламентної комісії при регіональному центрі оцінювання якості освіти може бути оскаржене. У такому разі учасник подає заяву до апеляційної комісії при Українському центрі оцінювання якості освіти протягом
5 робочих днів з моменту отримання рішення регламентної комісії відповідного регіонального центру оцінювання якості освіти. Заява щодо оскарження рішення регламентної комісії має бути засвідчена особистим підписом особи, яка її подає, та подаватися разом з копією відповідного витягу з протоколу засідання регламентної комісії.

Таку заяву розглядають протягом 10 робочих днів з дня її надходження.

 

ПРАВА І ОБОВ’ЯЗКИ УЧАСНИКІВ

Права на обов’язки учасників зовнішнього незалежного оцінювання визначено 

Порядком проведення зовнішнього незалежного оцінювання результатів навчання, здобутих на основі повної загальної середньої освіти

  1. Учасник зовнішнього незалежного оцінювання має право на:

1) доступ до інформації про:

  • програми зовнішнього оцінювання;
  • форми завдань сертифікаційних робіт;
  • строки та порядок проведення зовнішнього оцінювання;
  • час і місце проведення зовнішнього оцінювання;
  • використання в пунктах зовнішнього оцінювання технічних пристроїв, необхідних для здійснення контролю за проведенням зовнішнього оцінювання;
  • порядок визначення, спосіб та час офіційного оголошення результатів зовнішнього оцінювання;

2) виконання сертифікаційних робіт, розроблених згідно з програмами зовнішнього оцінювання, затвердженими наказами Міністерства освіти і науки України;

3) проходження зовнішнього оцінювання з установленої Міністерством освіти і науки України кількості навчальних предметів;

4) ввічливе та неупереджене ставлення до себе з боку осіб, відповідальних за організацію та проведення зовнішнього оцінювання;

5) безпечні умови під час проходження зовнішнього оцінювання;

6) отримання безкоштовної медичної допомоги в пункті зовнішнього оцінювання (у разі потреби);

7) оскарження процедури проведення та результатів зовнішнього оцінювання (апеляцію);

8) ознайомлення зі своєю сертифікаційною роботою після оголошення результатів зовнішнього оцінювання з відповідного навчального предмета, отримання засвідченої копії такої роботи.

  1. Учасник зовнішнього оцінювання зобов’язаний:

1) ознайомитися Порядком, дотримуватися його вимог;

2) своєчасно прибути до пункту зовнішнього оцінювання із сертифікатом зовнішнього незалежного оцінювання і документом, на підставі якого особу зареєстровано для участі в зовнішньому оцінюванні (серія (за наявності) та номер якого вказані в Сертифікаті), а у разі, якщо такий документ було визнано недійсним (у тому числі у зв’язку із втратою, обміном, скасуванням, закінченням терміну дії), – іншим документом, що посвідчує особу;

3) ввічливо ставитися до учасників зовнішнього оцінювання і працівників пункту зовнішнього оцінювання;

4) виконувати вказівки та вимоги працівників пункту зовнішнього оцінювання щодо процедури проходження зовнішнього оцінювання;

5) після завершення часу, відведеного для виконання сертифікаційної роботи, повернути матеріали зовнішнього оцінювання (крім зошита із завданнями сертифікаційної роботи) працівникам пункту зовнішнього оцінювання;

6) виконувати сертифікаційну роботу на робочому місці, визначеному Українським центром;

7) виконувати та оформляти сертифікаційну роботу згідно з правилами, зазначеними в зошиті із завданнями;

8) до виходу з пункту зовнішнього оцінювання надати уповноваженій особі Українського центру оцінювання якості освіти (далі – уповноважена особа Українського центру) Сертифікат для проставляння відмітки про проходження зовнішнього оцінювання.

  1. Учаснику зовнішнього оцінювання забороняється:

1) приносити до пункту зовнішнього оцінювання небезпечні предмети або речовини, що становлять загрозу для життя та здоров’я людини;

2) використовувати в пункті зовнішнього оцінювання та мати при собі або на своєму робочому місці протягом часу, відведеного для виконання сертифікаційної роботи, засоби зв’язку, пристрої зчитування, обробки, збереження та відтворення інформації, а також окремі елементи, які можуть бути складовими частинами відповідних технічних засобів чи пристроїв, друковані або рукописні матеріали, інші засоби, предмети, прилади, що не передбачені процедурою зовнішнього оцінювання (крім дозволених виробів медичного призначення, про наявність яких учасник зовнішнього оцінювання повинен повідомити працівникам пункту зовнішнього оцінювання до початку виконання роботи);

3) протягом часу, відведеного для виконання сертифікаційної роботи:

  • заважати іншим учасникам зовнішнього оцінювання виконувати роботу;
  • спілкуватися в будь-якій формі з іншим учасником зовнішнього оцінювання під час виконання сертифікаційної роботи;
  • списувати відповіді на завдання сертифікаційної роботи в іншого учасника зовнішнього оцінювання;
  • виносити за межі аудиторії зошити із завданнями сертифікаційної роботи, їх окремі аркуші, бланки відповідей;

4) псувати майно закладу, у приміщенні якого розміщується пункт зовнішнього оцінювання, чи майно осіб, які перебувають у такому пункті;

5) персоналізувати сертифікаційну роботу.

  1. У разі порушення однієї або кількох вимог, передбачених підпунктами 3, 4 пункту 2, підпунктами 1 – 4 пункту 3, учасник зовнішнього оцінювання за вимогою осіб, відповідальних за організацію та проведення зовнішнього оцінювання, має повернути їм матеріали зовнішнього оцінювання та залишити пункт зовнішнього оцінювання.

 

ДЕ СКЛАДАТИМУТЬ ЗОВНІШНЄ ОЦІНЮВАННЯ?

Сьогодні, 26 квітня, на інформаційних сторінках учасників зовнішнього незалежного оцінювання 2019 року розміщено запрошення-перепустки, у яких зазначено адреси пунктів тестування.

Учасникам зовнішнього незалежного оцінювання необхідно до 20 травня самостійно сформувати й роздрукувати запрошення-перепустку зі своєї інформаційної сторінки на веб-сайті Українського центру оцінювання якості освіти. Доступ до інформаційної сторінки здійснюється за номером сертифіката і пін-кодом, указаним в ньому. Радимо завчасно роздрукувати запрошення-перепустку: цей документ обов’язковий для допуску на пункт тестування.

Адреси пунктів проведення зовнішнього незалежного оцінювання розміщені в мобільному додатку «Моє ЗНО».

Учасники, які не отримали індивідуальні конверти із сертифікатами, можуть перевірити місцезнаходження цих поштових відправлень. Для цього необхідно ввести номер реєстраційної картки до сервісу перевірки стану опрацювання документів: якщо учасника зареєстровано і йому відправлено лист із сертифікатом, то на сторінці буде зазначено ідентифікатор відповідного поштового відправлення, за яким можна відстежити стан надходження листа.

Візьміть до уваги: листи, які зберігалися в поштовому відділенні протягом місяця і не були вручені адресатам, повертатимуться до регіональних центрів оцінювання якості освіти.

Учасники, які ще не отримали лист із сертифікатом, можуть звернутися до відповідного регіонального центруоцінювання якості освіти.

Звертаємо увагу керівників закладів освіти на те, що інформацію про пункти проведення зовнішнього незалежного оцінювання та кількість випускників, які проходитимуть тестування в кожному з них (у розрізі предметів), розміщено на сторінці закладу освіти в розділі «Пункти проведення ЗНО». Доступ до сторінки здійснюється за логіном і паролем, отриманими раніше від регіонального центру оцінювання якості освіти.


Як обрати навчальний заклад для здобуття вищої освіти

Цього року вступна кампанія до вишів розпочнеться 1 липня. Саме цього дня стартує процес реєстрації електронних кабінетів вступників та завантаження до них документів, а прийом заяв про вступ до вишів розпочнеться 10 липня.

Учасники вступної кампанії, які вступатимуть на бакалаврат у 2019 році, матимуть можливість подати 7 заяв про вступ не більше ніж на 4 спеціальності.

Зважаючи на те, що кожна з поданих вступником заяв повинна мати свій пріоритет, для вступників та їхніх батьків важливо оцінити конкурсну ситуацію у вишах з метою створення власної стратегії вступу.

Таку можливість надає Інформаційна система Вступ.ОСВІТА.UA, що містить повну статистичну інформацію вступної кампанії в кожному українському закладі вищої освіти за минулий рік, яка стане у пригоді при визначені пріоритетів заяв.

Зокрема, використовуючи систему можна дізнатись про середні бали вступників зарахованих на бюджет або контракт, кількість зарахованих на бюджетну або контрактну форми навчання за кожною спеціальністю, конкурс на одне бюджетне місце за кожною спеціальністю тощо.

Ця та інша статистична інформація допоможе вступникам та їхнім батькам зорієнтуватись у конкурсній ситуації у кожному виші за результатами вступної кампанії минулого року та оцінити власні шанси вступу до кожного закладу вищої освіти в 2019 році.

Окрім цього, вступникам необхідно мати на увазі, що цього року розширено практику встановлення мінімальної кількості балів для вступу на спеціальності з особливо високим рівнем суспільної відповідальності. Йдеться про спеціальності «Право», «Публічне управління та адміністрування», «Міжнародні відносини», «Міжнародні економічні відносини», «Міжнародне право», «Фармація, промислова фармація». Щоб подати заяву на ці спеціальності, вступник повинен мати конкурсний бал не менше 130.

Мінімальний поріг також встановлено на спеціальності «Стоматологія», «Медицина», «Педіатрія». Для участі у конкурсі на ці спеціальності вступник повинен мати не менш як 150 балів з другого та третього предметів ЗНО.


 

Участь у тестуванні допоможе його учасникам ознайомитись із процедурою проведення ЗНО, структурою та змістом тестового зошита, порядком доступу до пункту тестування, робочого місця, іншими особливостями тестування.

Цього року взяти участь у пробному тестуванні з української мови та літератури виявили бажання понад 166 тисяч осіб.

Для всіх зареєстрованих учасників пробного ЗНО створені інформаційні сторінки, де розміщена інформація про час і місце проходження тестування. Після тестування на цих сторінках також будуть опубліковані результати учасника.

Для отримання результатів пробного ЗНО з української мови і літератури кожному учаснику буде необхідно внести свої відповіді на спеціальний сервіс.

Результати тестування з української мови і літератури буде оприлюднено на інформаційних сторінках учасників 22 березня.

Результати пробного зовнішнього незалежного оцінювання не будуть зараховані як оцінки за державну підсумкову атестацію та не будуть використовуватись для участі в конкурсному відборі під час вступу до закладів вищої освіти.

 


Сьогодні стартує реєстрація на пробне ЗНО

КИЇВ. 8 січня. УНН. В Україні розпочалась реєстрація на пробне зовнішнє незалежне оцінювання, яка триватиме до кінця січня. Про це повідомляє УНН з посиланням на прес-службу Українського центру оцінювання якості освіти.

Зареєструватися для участі в пробному ЗНО можна з 8 до 31 січня 2019 року на сайті регіонального центру оцінювання якості освіти.

В Центрі зазначили, що в день проведення пробного тестування кожен зареєстрований учасник може скласти тест з одного навчального предмета.

Зокрема, 16 березня відбудеться пробне тестування з української мови і літератури, а 23 березня – з історії України, математики, біології, географії, фізики, хімії, англійської, іспанської, німецької, французької мов.

Як наголосили в центрі, учасники пробного тестування мають можливість ознайомитися з процедурою проведення ЗНО, виконати завдання, що відповідають вимогам програм ЗНО 2019 року тощо.

Повідомляється, що участь у пробному ЗНО є платною.

Нагадаємо, регіональні центри оцінювання якості освіти визначили вартість участі у пробному зовнішньому оцінюванні для охочих скористатися можливістю перевірити свої знання.

Умови прийому до закладів вищої освіти на 2019 рік пройшли остаточне затвердження та набули чинності. Серед нових правил – мінімальні прохідні бали 150 та 130 для окремих спеціальностей, творчі конкурси до подачі заяв, компактніші терміни вступної кампанії.

Джерело: УНН

Теги: освітаЗНО


 

МОН затверджений графік ЗНО – 2019

Міністерством освіти затверджений календарний план проведення зовнішнього незалежного оцінювання 2019 року, яким визначені дати проведення тестування основної сесії ЗНО в 2019 році.

Згідно з документом, основна сесія тестування розпочнеться 21 травня тестуванням з математики.

Тестування з української мови і літератури відбудеться 23 травня, з іспанської, німецької, французької мов – 27 травня, з англійської мови – 28 травня.

Зовнішнє оцінювання з фізики буде проведено 30 травня, з історії України – 4 червня, з біології – 6 червня, а з географії – 11 червня.

Завершиться основна сесія ЗНО проведенням тестування з хімії, що відбудеться 13 червня.

Результати учасників тестування основної сесії зовнішнього незалежного оцінювання з усіх навчальних предметів будуть опубліковані не пізніше 25 червня.

Як відомо, реєстрація учасників зовнішнього незалежного оцінювання, які проходитимуть тестування в 2019 році, розпочнеться 5 лютого.

Кожен зареєстрований учасник зовнішнього оцінювання отримає право скласти тести не більш як із чотирьох зазначених навчальних предметів.

Майбутні учасники зовнішнього оцінювання, які готуються до складання тестів в 2019 році, мають можливість скористатись безкоштовним сервісом ЗНО онлайн, розробленим Освіта.ua.

На платформі розміщені всі варіанти тестових завдань, що були запропоновані учасникам ЗНО під час основних та додаткових сесій 2009-2018 років, усі пробні тести, а також коментарі провідних фахівців до правильних відповідей на завдання тестів.

Використання сервісу допоможе учасникам ЗНО зрозуміти структуру тесту з кожного навчального предмета, ознайомитись із формами завдань та коментарями до правильних відповідей до кожного завдання тесту.

Визначено терміни проведення ЗНО

ВІДМОВА В РЕЄСТРАЦІЇ

ДОДАТКОВА СЕСІЯ

ДУБЛІКАТИ СЕРТИФІКАТІВ

ЗАГАЛЬНА ІНФОРМАЦІЯ про ЗНО

МОБІЛЬНИЙ ДОДАТОК ЗНО

Новації ЗНО

ОСКАРЖЕННЯ РЕЗУЛЬТАТІВ ЗНО

Підготовка до ЗНО. Пробне ЗНО

ПРАВА І ОБОВ’ЯЗКИ УЧАСНИКІВ ЗНО

Процедура визначення результатів ЗНО

Чого не потрібно робити під час проходжен-ня ЗНО

Які предмети є обов’язковими

 


ЗНО 2018


Учасники ЗНО отримали запрошення на тестування

На інформаційних сторінках учасників зовнішнього незалежного оцінювання 2018 року розміщено запрошення-перепустки, у яких зазначено адреси пунктів тестування.

Учасникам зовнішнього незалежного оцінювання необхідно самостійно сформувати й роздрукувати запрошення-перепустку зі своєї інформаційної сторінки.

Доступ до інформаційної сторінки здійснюється за номером сертифіката і пін-кодом, указаним в ньому.

В УЦОЯО радять учасникам зовнішнього оцінювання завчасно роздрукувати запрошення-перепустку, оскільки цей документ є обов’язковим для допуску на пункт тестування.

Для отримання інформації про проведення зовнішнього незалежного оцінювання та вступної кампанії в 2018 році приєднуйтесь до груп Абітурієнт та Освіта.ua у Facebook.

 


ЗАПИТАННЯ-ВІДПОВІДІ

Пропонуємо ознайомитися з відповідями на найбільш поширені запитання, які надходять на телефон інформаційної підтримки Українського центру оцінювання якості освіти. ЗНО для вступу на навчання для здобуття ступеня бакалавра

Куди надсилати документи для реєстрації для участі в ЗНО?

Чи прийматимуться для вступу до ВНЗ сертифікати Українського центру оцінювання якості освіти минулих років?

Які обов’язкові предмети для проходження ЗНО у 2018 році?

Чи буде англійська мова обов’язковою для проходження ЗНО у 2018 році?

Ні. Англійська мова є одним із предметів на вибір учасника.

Як дізнатися адресу пунктів проходження пробного ЗНО?

Я випускник/випускниця 2018 року, бажаю проходити ДПА з іноземної мови у формі ЗНО, який тест я маю виконувати?

Якщо Ви вивчаєте іноземну мову на профільному рівні, то оцінка за ДПА визначатиметься за результатами виконання усіх завдань тесту, якщо на рівні стандарту (академічному) – за результатами виконання завдань 1–32 і 49–59.

Що таке профільний рівень викладання іноземної мови?

У 10-х – 11-х класах усі предмети вивчають за рівнями: стандарт (академічний) і профільний. Профільний рівень означає глибше вивчення та більшу кількість уроків з цього предмета. Чи вивчаєте Ви іноземну мову на профільному рівні, можна дізнатися в учителя.

Де я можу ознайомитися з прикладами аудіотекстів та зразками тестових зошитів з іноземних мов, які будуть використовуватися під час ЗНО у 2018 році?

Приклади аудіоматеріалів для частини “Розуміння мови на слух” та демонстарційні варіанти тестових зошитів з іноземних мов розміщено на сайті УЦОЯО в розділі “Предмети ЗНО” та “Пробне ЗНО”.

Текст для аудіювання буде прослуховуватися з аудіо приладу чи зачитуватиметься вчителем?

Текст буде записано та відтворено на аудіоприладі.

Чи буде різниця при вступі до ВНЗ залежно від того, на якому рівні вивчалась іноземна мова?

Ні. Всі учасники ЗНО виконуватимуть однаковий тест.

Якщо я маю сертифікат міжнародного мовного іспиту з іноземної мови, чи звільняюся я від проходження ЗНО та ДПА?

Чи будуть дійсні у 2018 році результати зовнішнього незалежного оцінювання з іноземних мов попередніх років?

Чи можу я обрати другим обов’язковим предметом біологію під час реєстрації для проходження ДПА у формі ЗНО?

Чи обов’язково складати ЗНО тим, хто навчається в коледжах (училищах, технікумах)?

Чи буде у 2018 році ЗНО для випускників 9 класу?

Що робити, якщо втратив сертифікат?

Вам необхідно замовити виготовлення дублікату сертифіката ЗНО. З цим питанням зверніться до регіонального центру, який реєстрував Вас для участі в ЗНО http://testportal.gov.ua/regions/.

Як зайти на інформаційну сторінку? Коли будуть розміщені запрошення-перепустки?

Номер і пін-код для входу на інформаційну сторінку https://zno.testportal.com.ua/info/login зазначається в сертифікаті ЗНО. Запрошення-перепустки вже розміщено на інформаційній сторінці.

ЗНО для вступу на навчання для здобуття ступеня магістра

Хто має складати ЗНО для вступу до магістратури?

Коли почнеться реєстрація для участі у вступних випробуваннях та чи відомі дати проведення тестування?

Реєстрація учасників триватиме з 14 травня до 5 червня. Основна сесія вступного випробування з іноземної мови відбудеться 11 липня, з права та ТЗНПК – 13 липня.

Чи дійсні у поточному році результати єдиного фахового вступного випробування (ЄФВВ) та єдиного вступного іспиту (ЄВІ) 2017 року?

Де можна знайти матеріали для підготовки до проходження єдиного фахового вступного випробування (ЄФВВ)?

 


Як дізнатися про пункти тестування?

 

Нагадуємо учасникам зовнішнього незалежного оцінювання, що адреси пунктів тестування зазначено в запрошеннях-перепустках, розміщених на інформаційних сторінках 27 квітня.

Доступ до інформаційної сторінки здійснюється за номером сертифіката і пін-кодом, зазначеним у ньому.

Учасникам зовнішнього незалежного оцінювання необхідно самостійно сформувати і роздрукувати запрошення-перепустку зі своєї інформаційної сторінки.

Радимо не зволікати з друком запрошення-перепустки. Звертаємо увагу, що цей документ не буде надіслано ні поштовим зв’язком, ні на електронну скриньку.

Вступна кампанія: скільки бюджетників зможуть прийняти виші

Міністерство освіти оприлюднило максимальні обсяги держзамовлення на прийом до закладів вищої освіти у 2018 році.

Оприлюднені дані, зокрема, допоможуть майбутнім вступникам ознайомитись з кількістю місць для прийому за держзамовленням, які зможе виділити кожен виш, що належать до сфери управління Міністерства освіти і науки, на 2018 рік.

Це, зокрема, ліцензійний обсяг – скільки загалом вступників на спеціальність чи спеціалізацію може прийняти заклад; максимальний обсяг прийому абітурієнтів на місця держзамовлення та кваліфікаційний мінімум – скільки щонайменше «бюджетників» має бути на спеціальності, щоб заклад здійснив їх набір.

«Пороги» максимуму і мінімуму бюджетних місць на кожну спеціальність встановлюються вишами в зв’язку з тим, що в Україні вступ на бакалаврат та деякі спеціальності магістратури здійснюється за широким конкурсом.

У МОН зазначають, що широкий конкурс передбачає те, що бюджетне місце надається не конкретному закладу вищої освіти, а йде до закладу за вступником з найкращими балами.

Тому максимальний обсяг відображає, скільки найбільше таких вступників зможе прийняти виш на певну спеціальність, а кваліфікаційний мінімум показує, скільки вступників з найкращими балами мають обрати навчання за конкретною спеціальністю у виші, щоб на цю спеціальність взагалі відбувся набір «бюджетників».

У межах системи широкого конкурсу виш може як отримати максимальний обсяг місць держзамовлення, передбачений документом, так і не отримати жодного бюджетного місця.

Також в оприлюднених МОН даних зазначено, яку максимальну кількість вступників зможе прийняти виш за квотою 1 – на основі вступних іспитів, та квотою 2 – для вступників за спрощеною процедурою з окупованих територій.


В Києві відбудуться дві масштабні освітні виставки

19-21 квітня в столиці відбудуться відомі виставки «Освіта та кар’єра» та «Освіта за кордоном». Організатори виставки запрошують старшокласників, студентів і батьків відвідати виставки, в ході яких будуть представлені понад 100 закордонних навчальних закладів з різних країн світу та провідні українські виші.

Виставки традиційно є найбільшим заходом в Україні, що присвячений широкому колу питань освіти в Україні та за кордоном, під час якого відвідувачі можуть поспілкуватися з представниками українських та закордонних навчальних закладів.

Зокрема, у виставці «Освіта та кар’єра – 2018» братимуть участь провідні заклади вищої освіти – Київський політехнічний інститут, Київський національний університет ім. Шевченка, Національний медичний університет ім. Богомольця, Національний університет харчових технологій, Київський університет ім. Грінченка та інші університети.

У ході виставки майбутні абітурієнти та їх батьки зможуть дізнатися про підготовчі програми, які пропонують навчальні заклади, рівень вимог до сертифікатів ЗНО з навчальних предметів, кар’єрні перспективи після отримання диплому тощо.

Експозиція виставки «Освіта за кордоном» розрахована на людей, які бажають навчатися за кордоном. Відвідувачам буде представлений широкий спектр освітніх програм.

Упродовж трьох днів роботи виставки українська молодь зможе ознайомитися з пропозиціями вивчення іноземних мов за кордоном, отримати актуальну інформацію про підготовчі університетські курси та дізнатися про бакалаврські і магістерські програми закордонних університетів та коледжів. Відвідувачі також матимуть змогу поспілкуватись з представниками посольств, культурних центрів та провідних українських спеціалізованих агенцій.

У цьогорічній виставці беруть участь навчальні заклади і академічні агенції з Німеччини, Литви, Мальти, Румунії, Угорщини, Польщі, Словаччини, Чехії, США.

Традиційно великими павільйонами будуть представлені навчальні заклади Чехії та Польщі, Румунії та Угорщини, що здобули популярність в Україні завдяки привабливому співвідношенню вартості та якості освіти.

Виставки «Освіта та кар’єра» та «Освіта за кордоном» працюватимуть протягом трьох днів, з 19 до 21 квітня в Українському домі (м. Київ, вул. Хрещатик, 2) з 11.00 до 18.00. Вхід вільний.


Вартість навчання в університетах Польщі

В даний час у Польщі приділяється величезна увага якості вищої освіти. При цьому разом з прагненням вивести польські виші на рівень кращих університетів світу пріоритетним завданням є залучення іноземних студентів і створення їм максимально комфортних умов навчання. Важливу роль в цьому процесі відіграє врегулювання питань, що стосуються вартості навчання.
 

Вступний внесок

У Польщі під час вступу до вищих навчальних закладів прийнято вносити реєстраційний внесок, сума якого щорічно зазначається у відповідному указі міністра науки та вищої освіти. Так, в указі від 15 травня 2014 на підставі ст. 98 п. 2 закону “Про вищу освіту” від 27 липня 2005 максимальний збір, пов’язаний з прийомом на навчання в 2014/15 академічному році становить:

а) 150 злотих для абітурієнтів, які вступають на спеціальності мистецького та архітектурного напрямів і проходять ряд перевірок на наявність відповідних здібностей;

б) 100 злотих для абітурієнтів, які вступають на спеціальності, що вимагають попередньої перевірки фізичної підготовки;

в) 85 злотих для абітурієнтів, що вступають на навчання іншим спеціальностям.

Даний збір стягується з усіх студентів, незалежно від наявності або відсутності громадянства або певних пільг, як і вступний внесок, який призначений в основному для оформлення студентської документації (заліковки, студентського квитка тощо) і становить в середньому 200 євро.

Вартість навчання

Офіційно для іноземних студентів, які не мають польського громадянства або «Карти поляка» (документа, що підтверджує належність особи – громадянина однієї з країн СНД і Балтії – до польського народу), навчання в державних і приватних вищих навчальних закладах Польщі платне. Також завжди платне навчання англійською та іншими іноземними мовами. Однак для даної категорії все ж існують можливості безкоштовного навчання в державних вузах польською мовою, якою потрібно володіти мінімум на рівні В1, В2.

Перевагою вартості навчання в польських вузах є її фіксований розмір на весь період, тобто сума, зазначена в договорі, залишиться незмінною аж до кінця навчання.

Урядом Польщі встановлено мінімальний рівень оплати, верхня ж межа не регламентована і визначається адміністрацією конкретного вищого навчального закладу. Згідно з постановою міністра науки та вищої освіти Польщі навчання в державних вузах на І ступені (бакалавраті) для отримання ступеня “Licencjat” (BA) або “Inżynier” (BSc), а також на ІІ ступені (магістратурі) для отримання ступеня “Magister” (MA, MSc) становить мінімум 2000 євро/рік; навчання на ІІІ ступені (докторантурі) і післядипломна освіта – мінімум 3000 євро/рік. У приватних вузах мінімальна вартість складає 700 євро/рік.

Наприклад, у трьох найпрестижніших і рейтингових державних вишах Польщі навчання оцінюється в такий спосіб:

а) у Варшавському університеті вартість одного року навчання на бакалавраті становить 2000-4000 євро залежно від спеціалізації, в магістратурі – 2000 – 4500 євро;

б) в Ягеллонському університеті вартість навчання на бакалавраті також варіюється залежно від обраної спеціальності від 2000 до 4000 євро/рік, в магістратурі – від 2200 до 5000 євро/рік. Єдина магістерська освіта, програма якої розрахована на 5-6 років навчання, є більш дорогою: від 4500 євро/рік до 11000 євро/рік (на лікувальному факультеті);

в) в Університеті імені Адама Міцкевича вартість одного року навчання на бакалавраті становить 2500-4500 євро, в магістратурі – від 3000 євро для студентів з країн, що не входять в Європейський союз, і до 4500 євро/рік.

Слід зазначити, що для студентів з України багато польських вишів передбачають спеціальні пільги, що включають зниження оплати. Так, наприклад, ректор Люблінського політехнічного університету (Politechnika Lublińska) в 2014 році офіційно заявив про своє рішення знизити в два рази вартість навчання для всіх українських студентів, а також дозволив вносити плату двома платежами.

До того ж в рамках національних польських проектів “Стратегії розвитку вищої освіти 2010 – 2020” і “Просування навчання в польських вищих навчальних закладах серед іноземців” існує безліч інших акцій та програм, якими можуть скористатися українські студенти навіть з незаможних сімей. Важливо, що в державних вузах завжди можна подати мотивовану заяву на ім’я ректора з проханням зменшити вартість навчання. І, як правило, такі заяви отримують позитивну відповідь.

Отримати професійну консультацію з усіх питань, що стосуються прийому на навчання в університети Польщі, отримання польської візи, а також вивчення польської мови в Україні та Польщі, ви можете у фахівців програми «ОсвітаПоль».


МОН вкотре нагадує учням і студентам про паспорт

Міністерство освіти і науки звернулось до керівників шкіл, коледжей та вишів з проханням роз’яснити особам, які планують в 2018 році продовжити навчання в закладах вищої та професійної освіти необхідність отримання паспорту. Відповідний лист підписаний заступником міністра Юрієм Рашкевичем.

Зокрема, у відомстві звертають увагу, що згідно умов прийому на навчання до вишів, наявність у вступника документа, який посвідчує особу, є обов’язковою.

При цьому, свідоцтвом про народження матимуть можливість скористатись лише особи, яким 14 років виповниться після 01 травня 2018 року.

«Замовлення та виготовлення паспорту потребує певного часу. Тому просимо Вас роз’яснити особам, які планують в 2018 році продовжити навчання в закладах вищої та професійної (професійно-технічної) освіти, та не отримали досі документів, що посвідчують особу, необхідність їх завчасного замовлення», – наголошують у Міністерстві освіти.

Як відомо, паспорт також необхідно мати усім випускникам навчальних закладів, які  цього року складатимуть державну підсумкову атестацію у формі ЗНО або проходитимуть тестування для вступу до закладів вищої освіти.

Реєстрація учасника для проходження зовнішнього оцінювання передбачає обов’язкову наявність паспорта громадянина України. Цього року, норма, що передбачала можливість подання копії свідоцтва про народження замість копії паспорта для реєстрації для участі у ЗНО особами, яким станом на 01 вересня року не виповнилося 16 років, скасована.

 


Пробне ЗНО 

Пробне зовнішнє незалежне оцінювання – це добровільне тестування осіб, що мають намір вступати до закладів вищої освіти.

Мета пробного ЗНО – ознайомлення з процедурою проведення зовнішнього незалежного оцінювання.

Нормативні документи, що регулюють проведення пробного ЗНО у 2018 році:

Наказ Міністерства освіти і науки України від 11.12.2015 року № 1277 «Положення про проведення пробного зовнішнього незалежного оцінювання навчальних досягнень випускників навчальних закладів системи загальної середньої освіти»

Наказ Українського центру оцінювання якості освіти від 13.10.2017 № 150 «Про проведення пробного зовнішнього незалежного оцінювання у 2018 році».

Реєстрація на пробне незалежне оцінювання:

09 січня – 31 січня 2018 року.

Учасники реєструються самостійно. Для проходження пробного  ЗНО  у м. Києві, Київській, Черкаській та Чернігівській областях необхідно зареєструватися через веб-сайт Київського регіонального центру оцінювання якості освіти (www.kievtest.org.ua)

Ті, хто бажають пройти пробне ЗНО в інших регіонах України, мають зареєструватися через сайт відповідного регіонального центру.

Порядок реєстрації на пробне ЗНО-2018 (Завантажити)

Вартість участі у ПЗНО  2018 року з одного предмета – 132 грн.

Якщо під час оплати ПЗНО-2018 було зайво перераховано кошти, для повернення суми потрібно заповнити заяву, обравши необхідний варіант відповідно до того, чий рахунок Ви хочете вказати як реквізити одержувача:

Заява для повернення коштів на власний рахунок

Заява для повернення коштів на рахунок батьків

Для повернення сплачених коштів за участь у пробному ЗНО пізніше встановленого терміну оплати (до 07.02 2018 включно) потрібно заповнити заяву, обравши необхідний варіант відповідно до того, чий рахунок Ви хочете вказати як реквізити одержувача:

– на власний рахунок перейдіть за посиланням: Заява для повернення коштів на власний рахунок

– на рахунок батьків перейдіть за посиланням: Заява для повернення коштів на рахунок батьків

У разі неявки учасника на пробне зовнішнє незалежне оцінювання з будь-якої причини сплачені кошти не повертаються!

Перелік предметів і дати проведення пробного зовнішнього незалежного оцінювання:

24 березня 2018 року 31 березня 2018 року
українська мова і література біологія, географія, історія України, математика, фізика, хімія, англійська, німецька, французька, іспанська мови.

Увага!  Кожен учасник зможе взяти участь лише у одному тестуванні у день проведення пробного ЗНО.

Важливі дати:

09.01– 31.01. 2018 – реєстрація на пробне зовнішнє незалежне оцінювання

До 07.02. 2018 –  здійснення оплати участі у пробному зовнішньому незалежному оцінюванні

До 01.03. 2018 – розміщення інформації про час і місце проходження пробного зовнішнього незалежного оцінювання

24.03. 2018 року – проведення пробного зовнішнього незалежного оцінювання з української мови і літератури

24-26.03. 2018 року – уведення учасниками відповідей до сервісу «Визначення результатів пробного зовнішнього незалежного оцінювання з української мови і літератури»

26.03. 2018 – оприлюднення правильних відповідей до завдань пробного ЗНО з української мови і літератури

30.03. 2018 – оголошення результатів пробного зовнішнього незалежного оцінювання з української мови і літератури

31.03. 2018 року – проведення пробного зовнішнього незалежного оцінювання з біології, географії, історії України, математики, фізики, хімії,  англійської, німецької, французької, іспанської мов

31.03-02.04. 2018 – уведення учасниками відповідей до сервісу «Визначення результатів пробного зовнішнього незалежного оцінювання з біології, географії, історії України, математики, фізики, хімії, англійської, німецької, французької, іспанської мов»

02.04. 2018 – оприлюднення правильних відповідей до завдань пробного зовнішнього незалежного оцінювання з біології, географії, історії України, математики, фізики, хімії,   англійської, німецької, французької, іспанської мов

06.04. 2018 – оголошення результатів пробного зовнішнього незалежного оцінювання з біології, географії,історії України, математики, фізики, хімії,   англійської, німецької, французької, іспанської мов

 


Основне про ЗНО

Відповідно до Умов прийому на навчання до вищих навчальних закладів України, 2018 року для вступу до вищих навчальних закладів зараховуватимуть результати зовнішнього незалежного оцінювання 2016, 2017 та 2018 років. З англійської, іспанської, німецької та французької мов прийматимуть результати лише 2018 року. Результати 2018 та попередніх років стануть непорівнювальні й це пов’язано з тим, що змінено формат сертифікаційної роботи з іноземної мови.

Новації тестів з англійської, іспанської, німецької та французької мов:

1) додано частину «Розуміння мови на слух», яка передбачатиме прослуховування звукових фрагментів і виконання завдань;

2) збільшено кількість завдань – 59 та тривалість тесту (150 хвилин);

3) учасники, які оберуть іноземну мову як предмет державної підсумкової атестації, отримають результат ДПА (за шкалою 1–12) залежно від рівня, на якому вони цю мову вивчали:

  • для тих, хто вивчав мову на профільному рівні, оцінкою за ДПА буде результат виконання всіх завдань;
  • для тих, хто вивчав мову на рівні стандарту або академічному, оцінкою за ДПА буде результат виконання завдань 1–32 і 49–59.

Учасники, яким іноземна мова потрібна для вступу до вищих закладів освіти, мають виконувати усі завдання тесту, незалежно від рівня, на якому вони цю мову вивчали. Результати зовнішнього незалежного оцінювання (за шкалою 100–200) буде визначено за результатом виконання всіх завдань тесту.

Зміст і складність завдань тестів відповідатиме Програмі зовнішнього незалежного оцінювання, що враховує специфіку вивчення іноземної мови на рівні стандарту (академічному) та на профільному рівні. Тому тестування передбачає виконання сертифікаційної роботи, що містить завдання різних рівнів складності.

Кожен учасник зовнішнього оцінювання має право скласти тести щонайбільше з чотирьох навчальних предметів з переліку:

• української мови і літератури
• історії України
• математики
• біології
• географії
• фізики

• хімії
• англійської мови
• іспанської мови
• німецької мови
• французької мови

Переклад завдань сертифікаційних робіт з історії України, математики, біології, географії, фізики, хімії буде здійснюватися кримськотатарською, молдовською, польською, російською, румунською, угорською мовами.

Основні терміни зовнішнього незалежного оцінювання в інфографіці:

Державна підсумкова атестація у формі зовнішнього незалежного оцінювання

Для випускників загальноосвітніх навчальних закладів 2018 року результати зовнішнього незалежного оцінювання з трьох предметів будуть зараховані як оцінки за державну підсумкову атестацію за шкалою 1–12 балів. Першим обов’язковим предметом ДПА є українська мова і література (частина з української мови). Другим – за вибором випускника: математика або історія України (період ХХ – початок ХХІ століття). Третій предмет випускники обирають самостійно із запропонованого вище переліку.

Також 2018 року державну підсумкову атестацію з української мови і літератури у формі зовнішнього незалежного оцінювання проходитимуть учні (слухачі, студенти) професійно-технічних і вищих навчальних закладів, які 2018 року здобудуть повну загальну середню освіту.

Установлення «порогового бала»

Для визначення результатів зовнішнього незалежного оцінювання 2018 року з кожного предмета буде встановлено «пороговий бал», тобто та кількість тестових балів, яку може набрати мінімально підготовлений абітурієнт. Засідання з визначення порогового бала транслюється онлайн. У 2018 році пороговий бал з математики, української мови і літератури, іноземних мов, біології буде визначено до 14 червня, з історії України, географії, фізики, хімії – до 20 червня.  Учасники тестування, які не подолають «поріг», не зможуть використати результат зовнішнього оцінювання з цього предмета для вступу до вищих навчальних закладів. Усі абітурієнти, результати яких будуть не нижчими від «порогового бала», отримають оцінку за шкалою 100–200 балів і матимуть право брати участь у конкурсному відборі під час вступу на навчання.


ДПА-2018 для 9 класу в Україні: обов’язкові предмети, зміни та новини

Підсумкова державна атестація, яку більше знають під абревіатурою ДПА, – це головне випробування для українських школярів, закінчили навчання у 9-му класі . Для випускників середньої школи ДПА є своєрідним виміром отриманих знань і тренуванням перед ЗНО . Така перевірка дає можливість зробити висновок про якість освіти, отриманої на базі певної школи. Також це моніторинг методичної роботи вчителів, який дозволить внести зміни в програму підготовки школярів. На початку поточного року в ЗМІ просочилася інформація, що ДПА для дев’ятикласників буде замінено на ЗНО – тобто іспити будуть проходити на загальноукраїнському рівні. Згідно з новим законом про систему освіти в Україні, результати екзаменації будуть служити пропуском у спеціалізовані класи гімназій, академічних ліцеїв або професійних коледжів. Природно, такі новини серйозно схвилювали учнів та їх батьків. Втім, паніку піднімати не слід. На сьогоднішній день дана інформація була спростована профільним відомством. Цілком можливо, що в деяких контрольних групах такі тести проведуть в якості пілотного проекту, однак говорити про впровадження цієї норми у життя всіх українських школярів поки рано. Що ж, давайте дізнаємося, як буде проходити ДПА в 2018 році!

 
Практичні рекомендації

1. Спочатку підготуйте місце для занять: приберіть зі столу зайві речі, зручно розташуйте необхідні підручники, посібники, зошити, папір, олівці. Можна ввести в інтер’єр кімнати жовтий і фіолетовий кольори, оскільки вони підвищують інтелектуальну активність. Для цього буває достатньо якоїсь картинки в цих тонах.
2. Складіть план занять. Плануючи кожен день підготовки, необхідно чітко визначити, що саме сьогодні вивчатимете. Не взагалі: «трохи позаймаюся», а які саме розділи і теми.
3. Почніть зі складнішого, з того розділу, який знаєте найгірше. Але якщо вам важко «розгойдатися», можна почати з того матеріалу, який найбільш цікавий і приємний. Можливо, поступово увійдете до робочого ритму, і справа піде.
4. Чергуйте заняття і відпочинок, скажімо, 40 хвилин занять, потім 10 хвилин — перерви. Можна у цей час помити посуд, полити квіти, зробити зарядку, прийняти душ.
5. Не треба прагнути до того, аби прочитати і запам’ятати напам’ять увесь підручник. Корисно структурувати матеріал, складати плани, схеми, причому бажано їх записувати. Плани корисні і тому, що за ними легко повторити якийсь матеріал.

Як запам’ятовувати матеріал. Психологи встановили, що наша оперативна пам’ять при одночасному сприйнятті здатна утримати і потім відтворити в середньому лише сім об’єктів. Тому матеріал краще розбити на смислові шматки, бажано, аби їх було не більше семи. Смислові шматки матеріалу необхідно укрупнювати й узагальнювати, виражати головну думку однією фразою.

Не слід квапитися, за будь-яку ціну запам’ятовувати складний текст, не розібравшись у його внутрішніх зв’язках, не зрозумівши міркувань автора. Серед другорядного потрібно виявити найголовніше.
Використовуйте асоціації. Метод локальної прив’язки полягає у побудові для ряду, що запам’ятовується, об’єктів іншого ряду — опорного, з добре знайомих або легких для вивчення об’єктів. Таким опорним рядом може бути послідовність кімнат у вашій квартирі, будинків на вашій вулиці тощо. Людина спочатку заучує опорний ряд, а потім використовує його елементи, аби зіставити з ними елементи заучуваного ряду. Отже, якщо в матеріалі мало внутрішніх зв’язків — озирніться довкола. Уявіть обстановку, в якій ви вивчали матеріал, і ви пригадаєте його, адже отримані одночасно враження запускають механізм згадування.Як повторювати? Перекажіть текст своїми словами, і ви легше його запам’ятаєте, аніж просто прочитавши багато разів, — адже це активна розумова праця. Загалом, будь-яка аналітична робота з текстом дозволяє краще його запам’ятати. Це може бути перекомпонування матеріалу, знаходження парадоксальних формулювань для нього, залучення контрастного фону або матеріалу тощо.
Конспектування. Виявляється, текст можна сильно скоротити, представивши його у вигляді схеми — «зірки», «дерева», «дужки» тощо. При цьому сприйняття та якість запам’ятовування значно покращуються через образність запису.

Таким чином, вам необхідно розбити великий текст не більш ніж на 7 частин, зв’язати ці частини між собою, виділити опори (слова і думки, що стоять за ними) і завчити їх.

У системі заучування матеріалу важливу роль відіграє повторення.

Виконуйте якомога більше різних опублікованих тестів з предмета. Ці тренування ознайомлять вас із конструкціями тестових завдань.

Тренуйтеся із секундоміром у руках, засікайте час виконання тестів. Готуючись до іспитів, ніколи не думайте, що не впораєтеся із завданням, а навпаки, подумки малюйте собі картину тріумфу.

Залиште один день перед іспитом на те, аби знову повторити всі плани відповідей, ще раз зупинитися на складніших питаннях.

Як підготуватися психологічно. Для того, щоб у кризовій ситуації не втрачати голови, необхідно не ставити перед собою надзавдань і надмети. Не варто чекати, доки ситуація стане катастрофічною. Починайте готуватися до іспитів заздалегідь, помалу, по частинах, спокійно.
Якщо дуже важко зібратися з силами і з думками, спробуйте запам’ятати спочатку найлегше, а потім переходьте до вивчення складного матеріалу.
Щодня виконуйте вправи на зняття напруження, втоми, на розслаблення.

Що робити, якщо втомилися очі? Виконайте дві будь-які вправи:
• погляньте по черзі вгору-вниз (25 с), ліворуч-праворуч (15 с);
• напишіть очима своє ім’я, по батькові, прізвище;
• фіксуйте погляд то на віддаленому предметі (20 с), то на аркуші паперу перед собою (20 с);
• намалюйте очима квадрат, трикутник — спочатку за годинниковою стрілкою, потім навпаки.

Режим дня. Поділіть день на три частини:
• готуйтеся до іспитів 8 годин на день;
• займайтеся спортом, гуляйте, сходіть на дискотеку, потанцюйте — 8 годин;
• спіть не менше 8 годин, якщо хочете чи треба, влаштуйте собі тиху годину після обіду.

Напередодні іспиту. Багато хто вважає: для того, щоб повністю підготуватися до іспиту, не вистачає лише однієї, останньої перед ним ночі. Це неправильно. Ви вже втомилися, і не треба себе перенапружувати. Навпаки, з вечора перестаньте готуватися, прийміть душ, прогуляйтеся. Виспіться якнайкраще, аби встати відпочилим, із відчуттям свого здоров’я, сили, з «бойовим» настроєм. Адже іспит — це своєрідна боротьба, в якій варто проявити себе, показати свої сили та здібності.
У пункт складання іспиту приходьте без запізнень, краще — за півгодини до початку тестування. Опануйте свої емоції, зберіться з думками. Сміливо заходьте до аудиторії. Не сумнівайтеся, усе вийде. Сядьте зручно, випряміть спину. Подумайте про те, що ви вищі за всіх, розумніші й у вас усе вийде. Зосередьтеся на словах: «Я спокійний, я абсолютно спокійний». Повторіть їх без поспіху, кілька разів. Думок відганяти не треба, оскільки це викличе додаткове напруження. На завершення стисніть руки в кулаки. Виконайте дихальні вправи: • сядьте зручно;
• глибокий вдих через ніс (4—6 секунд);
• затримка дихання (2—3 секунди), потім видих.

Кілька універсальних рецептів для успішнішої тактики виконання тестування.
Зосередьтеся! Після виконання попередньої частини тестування (заповнення бланків), коли ви з’ясували всі незрозумілі для себе моменти, спробуйте зосередитися і забути про людей довкола. Для вас мають існувати лише текст завдань і годинник, що регламентує час тесту. Кваптеся без поспіху! Жорсткі рамки часу не мають впливати на якість ваших відповідей. Перед тим, як вписати відповідь, перечитайте запитання двічі і переконайтеся, що ви правильно зрозуміли його суть.
Почніть із легких завдань! Почніть відповідати на ті запитання, в яких ви не сумніваєтеся, не зупиняйтеся на тих, які можуть викликати довгі роздуми. Тоді ви заспокоїтеся, думки стануть яснішими і чіткішими, увійдете до робочого ритму. Ви ніби звільнитеся від нервозності, і вся ваша енергія потім спрямується на складніші запитання.
Пропускайте! Треба навчитися пропускати складні або незрозумілі завдання. Пам’ятайте: у тексті завжди знайдуться такі запитання, з якими ви неодмінно впораєтеся. Просто безглуздо недобрати балів лише тому, що ви не дійшли до «своїх» завдань, а застрягли на тих, які викликають ускладнення.
Читайте завдання до кінця! Не прагніть зрозуміти умови завдання «за першими словами» і добудувати кінцівку у власній уяві. Це певний спосіб припуститися прикрих помилок в найлегших запитаннях.
Думайте лише про поточне завдання! Коли ви бачите нове завдання, забудьте, все, що було в попередньому. Зазвичай завдання в тестах не пов’язані одне з одним, тому знання, які ви застосували в одному, як правило, не допомагають, а лише заважають концентруватися і правильно вирішити нове завдання. Ця порада дає й інший безцінний психологічний ефект — забудьте про невдачу в минулому завданні (якщо воно виявилося заважким). Думайте лише про те, що кожне нове завдання — це шанс набрати бали.
Виключайте! Багато завдань можна швидше вирішити, якщо не шукати одразу правильний варіант відповіді, а послідовно виключати ті, які явно не підходять. Метод виключення дозволяє сконцентрувати увагу на одному-двох варіантах, а не на всіх п’яти-семи (що набагато важче).
Заплануйте два кола! Розрахуйте час так, щоб за дві третини всього відведеного часу пройтися по всіх легких завданнях («перше коло»). Тоді ви встигнете набрати максимум балів на легких завданнях, а потім спокійно повернетеся і подумаєте над складнішими, які спочатку довелося пропустити («друге коло»).
Перевірте! Залиште час для перевірки своєї роботи, принаймні, аби встигнути переглянути і помітити явні помилки.
Вгадуйте! Якщо ви не впевнені у виборі відповіді, але інтуїтивно можете віддати перевагу якійсь, то інтуїції слід довіряти! При цьому вибирайте такий варіант, який, на ваш погляд, більш імовірний.
Не засмучуйтеся! Прагніть виконати всі завдання, але пам’ятайте, що на практиці це нереально. Враховуйте, що тестові завдання розраховані на максимальний рівень складності, і кількість вирішених вами завдань може виявитися цілком достатньою для гарної оцінки.

В НВК №34 є вакансія фізика, біолога, вчителя хімії, системного адміністратора, соціального педагога та прибиральниці. За детальною інформацією звертатися в приймальню директора чи за номером телефону 38 (0472) 31-55-31

Шановні гості нашого сайту! Сайт знаходиться на етапі заповнення та коригування. Якщо знайшли проблему (щось не працює) або відсутня інформація, можете нам підказати. Телефонуйте чи пишіть. Дякуємо!